Select your language. This page will be translated automatically.

Довгоочікуваний виступ новообраного президента США Джо Байдена на тему зовнішньої політики не приніс не менш довгоочікуваного сигналу для Києва. Про Україну згадки у словах Глави Білого дому не знайти. Хіба що між рядків.

Важливих акцентів одразу кілька:
– По-перше, демократичні цінності знов у пріоритетах США. Джо Байден чітко наголосив, що захист свободи, відстоювання загальнолюдських прав, поваги до верховенства права та гідне ставлення до кожної людини є фундаментом глобальної політики США. Таким чином окреслено конкретні параметри за шкалою “свій-чужий”, а відповідно і вимоги до тих, хто прагне бути надійним партнером Вашингтону, зокрема Україна.
– По-друге, Росія визнається головним супротивником США. Не Китай, якому натомість визначено роль “підростаючого суперника”. Байден чітко розставив крапки на “і”, прямо вказавши на “рішучість Росії завдати шкоди і порушити демократію США”. Іншими словами, виклик прийнято, і цілком очевидно, що за таких умов ніяких прогинань перед Москвою бути не може. Ані з боку Вашингтону, ані з боку його партнерів. Це актуалізує питання про стратегію України по відношенню до російського агресора. Час “заглядання в очі Путіну” пройшов.
– По-третє, Байден конкретно окреслив коло найближчих друзів США – Канада, Мексика, Велика Британія, Німеччина, Франція, НАТО, Японія, Південна Корея, Австралія. Прикро, але для України не знайшлося місця ані у цьому переліку, ані у переліку першочергових викликів для світових миру, безпеки і процвітання. Честь мундиру української дипломатії визначає нагальну необхідність довести конкретними аргументами чому Вашингтон повинен підтримувати Україну саме зараз і без подальших зволікань, тримати наш кейс у пріоритетному фокусі.
– По-четверте, держсекретар Блінкен визначений довіреною особою Байдена у зовнішніх зв’язках. Про це говорить не лише визнання Байденом того факту, що вони спільно працюють вже більше 20 років. Показовими стали його слова про те, що коли говорить Блінкен – говорить Байден. Попри в цілому позитивий сигнал (адже на рівні Блінкена контакт з Києвом вже відбувся), неприємності додає те, що на цьому рівні двосторонні контакти з Вашингтоном наразі можуть і затриматись. Принаймні до етапу, поки не спаде токсичність.
– По-п’яте, відновлення довіри та морального авторитету США в світі. Вашингтон планує швидко відновити свої позиції на світовій арені та повернути лідерство. На цьому шляху вкрай важливим є спиратися на союзників і партнерів, які здатні привнести додану вартість, а не підірвати авторитет Вашингтону на цьому шляху. З погляду українських реалій це означає чіткий рух шляхом реформ без згортання та компромісів, а також самовіддана боротьба із зовнішнім агресором. Токсичний баласт відносин з будь-ким ця американська адміністрація точно не терпітиме.

Залишимо осторонь тему телефонної розмови між президентами Зеленським та Байденом, а також довгообіцяний ще за 45-го президента США візит Зеленського до Білого дому. Ключовим викликом нині є саміт демократій Байдена, анонсований ним до проведення ще у перший рік президентства, та перспективи участі в ньому України. Опинитися у колі друзів – абсолютний пріоритет, над яким працювати треба від першого дня. І не так як з вакцинами.

 

Костянтин Єлісєєв
Телеграм-канал https://t.me/eliseiskipolya