Select your language. This page will be translated automatically.

З якою темою не мала б справу команда президента Зеленського, вона обов’язково перетворює це у піар акцію та шоу. Так сталося і цього разу, коли на Банкову прийшов лист від керівників інституцій ЄС, і одразу був використаний “для радощів”. Як і очікувалось, представники влади про зміст послання від ЄС розказали виключно в «рожевих тонах», ніби ось-ось Євросоюз подарує Україні мільйони вакцин і «все буде 36,6».

Безперечно, важливим елементом спільного листа президентів Євроради та Єврокомісії є підтвердження солідарності ЄС з Україною у питанні надання вакцин. Водночас сигнал цей адресований не лише Україні за якісь особливі успіхи влади. Треба просто взяти результати останнього засідання Європейської Ради і побачити, що лідери країн-членів ЄС підтвердили свою солідарність з усіма третіми країнами, яких це стосується. Як побачити і те, що ефективна підтримка для таких третіх країн буде надана “якомога швидше”. Перекладаючи з дипломатично-бюрократичної мови, йдеться далеко не про першу чергу. І не лише про Україну.

Залишимо поза коментарями «жебрацьку» поведінку влади, коли не помічаємо проблем з вакцинацією і в самих країнах ЄС, свято віримо у подарунки долі та розраховуємо на друзів замість системної самостійної роботи 24/7 з виробниками. Водночас звернемо увагу на обговорення питання вакцинації на останньому засіданні Євроради 21 січня, де проблема дотримання строків постачання вакцин на замовлення Єврокомісії була однією з ключових. Що тоді казати про тих, хто ще веде переговори з усіма виробниками, як Україна? Варіант «друзі подарують» також сумнівний, адже умови контракту передбачають чіткі вимоги і щодо умов транспортування, і збереження, і проведення вакцинування, а також, що головне, кінцевого призначення.

Що ж робити якщо не шоу? Відповідь проста.

⁃ Можна вивчити Стратегію боротьби з коронавірусною інфекцією, яку своїм чи не першим рішенням ухвалив президент США Джо Байден. Документ цілісний, вдумливий і, головне, стратегічний. Як ми писали раніше, боротьба з коронавірусом – це не лише про медицину. Це також питання національної безпеки держави, здатності країни жити в унісон із світом, який не хоче запинятися у своєму розвитку через вірус. Це той випадок, коли криза стає шансом для розвитку країни і інституційної здатності державного механізму.
⁃ Цікаве за своїм змістом є також рішення лідерів держав-членів ЄС про взаємне визнання результатів тестів на коронавірус. Так, головним чином йдеться про схвалення розширення використання експрес-тестів на антитіла і взаємне визнання результатів тестування. Разом з тим, набагато цікавішим є те, що в ЄС зазначене тестування визнано “центральним інструментом”, що має сприяти стриманню поширення коронавірусу, вільному пересуванню людей та, головне, нормальному функціонуванню внутрішнього ринку. Чи в Україні думають бути на одній хвилі з ЄС у цьому питанні?

І наостанок: авторам радісних повідомлень на Банковій про неминучу перемогу над коронавірусом не зайвим було б ще раз перечитати лист президентів інституцій ЄС, в якому чітко зафіксовано натяки до української влади щодо існуючих проблем в антикорупційній сфері та виконанні критеріїв макрофіну. “Рожеві окуляри” може й можна пропонувати на внутрішню аудиторію. На зовнішню цей інструмент не спрацьовує. Тут слід діяти ефективно, стратегічно та розсудливо.

 

Костянтин Єлісєєв
Телеграм-канал https://t.me/eliseiskipolya