Select your language. This page will be translated automatically.

Дружня Португалія розпочала своє четверте піврічне головування в Раді Європейського Союзу під гаслом «Час давати результат: справедливе, зелене та цифрове відновлення».

Серед трьох ключових пріоритетів Лісабону на чолі ЄС: відновлення через кліматичний та цифровий перехід, впровадження Європейського стовпу соціальних прав Євросоюзу, посилення трансатлантичних відносин та зв’язків з сусідами, а також зміцнення автономії Європи із збереженням відкритості світу.

Попередні головування Португалії в ЄС завжди відзначались символічними та важливими віхами в історії ЄС: у 1992 році – підписання Договору про Європейський Союз та Угоди про Європейську економічну зону, у 2000 – перший саміт ЄС-Африка та просування Лісабонської стратегії ЄС, а у 2007 – ініціатива «сильніший ЄС для кращого світу» та підписання діючого Лісабонського договору ЄС.

Чи є можливість перевести цю «фартовість» Лісабону на чолі ЄС на користь українських інтеграційних інтересів?

Для України важливість португальського головування обумовлюється в цілому сприятливим ставленням Лісабону до євроінтеграційних перспектив нашої держави, що стане позитивним фактором в дискусіях з ЄС щодо оновлення Угоди про асоціацію, інтеграції до цифрового ринку, Зеленої угоди, інших магістральних проектів відносин Україна-ЄС.
Час Х у відносинах з ЄС під час головування Португалії – лютий, коли мають відбутись перенесене засідання Ради асоціації за участю Прем’єр-міністра Шмигаля та Саміт «Східного партнерства» у Брюсселі за участю Президента Зеленського.

Результати Саміту-2021 визначатимуть перспективи відносин країн регіону з ЄС на наступні 2 роки, а отже очікуємо на наступальну та амбітну позицію української дипломатії на чолі з Зеленським для просування нових інтеграційних ініціатив для «асоційованого тріо» до Спільної заяви Саміту. Важливо, щоб Зеленський вже у січні скоординував на рівні глав держав України, Молдови та Грузії спільні підходи до Саміту та обговорив їх з ключовими гравцями в ЄС – Президентом Євроради та Єврокомісії, Прем’єр-міністром головуючої в Раді ЄС Португалії, Президентом Франції та Канцлером ФРН.

Саме у такі моменти випробовується справжній дипломатичний хист лідера, його переговорні таланти та регіональний вплив. Пане президенте, дійте!

 

Костянтин Єлісєєв
Телеграм-канал https://t.me/eliseiskipolya