Select your language. This page will be translated automatically.

Опинившись перед очікуваною стагнацією мирного процесу на Донбасі, президент Зеленський вчергове визнав безальтернативність Нормандського саміту. Однак уточнив, що якщо не вийде учотирьох, то готовий зустрітися з кожним учасників формату окремо. Який би не був розрахунок такої ініціативи – здобути додаткові електоральні проценти, продемонструвати вкотре відданість України мирному процесу чи відволікти увагу від зриву режиму тиші, вагнерівців чи наростаючої проблеми з Коломойським, але така пропозиція щодо окремих зустрічей є небезпечною для України та безперспективною для мирного врегулювання.

Кілька моментів, на які слід звернути увагу:
Перше, Росія давно хотіла вискочити з «нормандського формату», де чітко розписані ролі агресора, жертви і посередників. Прикро, якщо це відбудеться руками України – це додасть Москві впевненості у дієвості її тактики з примушення Києва до поступок.
Друге, перевагою України щодо Донбасу завжди було ведення переговорів з Росією спільно з партнерами. Існує маса прикладів, коли двосторонні переговори з Москвою закінчувалися провально для Києва.
Третє, Володимир Зеленський перекреслює своїми руками здобутки попередньої команди, якою було відшліфовано механізм координації позицій у трикутнику Київ-Берлін-Париж (в тому числі на рівні лідерів). Це той тристоронній інструмент, який мав би зараз активно задіяти президент України. Інструментів для підтримки активності більш ніж достатньо, починаючи від тристоронньої фізичної зустрічі до віртуальної відеоконференції;
Четверте, варто дочекатись оприлюднення з боку адміністрації Байдена стратегіі врегулювання ситуації на Донбасі. Це додало б реальних козирів Україні та послабило позиції Росії.
П’яте, заява Зеленського знову про форму, а не зміст. На жаль, успіх від таких вправ нульовий. Це також додатково підтверджує брак ідей і ініціатив. За таких умов, всі і далі чекатимуть на поступки з боку України. Берлін і Париж готові будуть до зустрічі, якщо Київ запропонує вартісні ідеї, а Москва, якщо побачить реальний тиск, інакше, Путін і дальше буде тягнути час;
Шосте, усієї репліки Зеленського випливає найголовніша ідея – двостороння зустріч з Путіним. Ідея, яку він на жаль, не полишає від початку перебування на президентській посаді, попри очевидну безрезультативність вже першого контакту.

Як підсумок: багато метушні без справжніх дій зі звільнення Донбасу і Криму. На жаль.

 

Костянтин Єлісєєв
Телеграм-канал https://t.me/eliseiskipolya