Select your language. This page will be translated automatically.

Три роки на площадці Генеральної Асамблеї ООН обговорюється тема ситуації на тимчасово окупованих територіях України, і два роки поспіль цей формат недобросовісно використовується угорською стороною. Коли весь світ говорить про російську агресію й шукає кращих способів тиску на Кремль, аби зрушити мирний процес й допомогти Україні, Будапешт «наважується» левову частку своєї позиції з найвищої трибуни світу присвятити ситуації на Закарпатті. Прикриття дружньою підтримкою відновлення територіальної цілісності України виглядає дедалі більш непереконливо і штучно.

Українській стороні не можна пропустити «угорських уколів» і варто обов’язково відреагувати. В арсеналі дипломатії є чимало ефективних інструментів як висловити своє невдоволення і вказати на вельми непартнерську поведінку Будапешта. 150 тисяч українців угорського походження в Україні точно не перебувають під російською окупацією, а відтак і тема ця – для інших форматів, переговорів і компромісів.

Разом із тим, як виглядає, саме до компромісів Будапешт і не готовий. Інакше навіщо з трибуни ГА ООН казати про прагнення бачити Україну «вільною від конфліктів, країною яка забезпечує правову впевненість для всіх її громадян незалежно від національності, етнічного походження чи рідної мови». Подібні слова з вуст офіційного представника Угорщини більше схожі на пропагандистські штампи, а не на відкритість і готовність чути іншу сторону.

Якими б не були мотиви Будапешту, ця тема точно для демаршу з чітким і жорстким роз’ясненням із боку Києва. Урочиста атмосфера установчого засідання українсько-угорської Міжвідомчої групи з питань освіти сьогодні не має стати на заваді для відповідного сигналу. Угорським «друзям» слід нагади, що коли шукають розв’язання проблем (тим більше, коли процес іде і пропозицій для врегулювання ситуації більш ніж достатньо, включно з «дорожньою картою»), то їх не політизують на рівні ООН (чи ЄС, НАТО, інших майданчиках). Якщо, звісно, і насправді прагнуть врегулювання, а не загострення та експорту з угорського напрямку нестабільності в Україну, яка й без того переживає не найкращі часи через російську агресію на східному фронті й окупацію Криму на півдні. Позиція не партнера, але, хочеться вірити, що й не недруга.

 

Костянтин Єлісєєв
Телеграм-канал https://t.me/eliseiskipolya