Select your language. This page will be translated automatically.

В Україні довго чекали на візит Президента Європейської Ради Шарля Мішеля. І, як виявилось, недарма. Є, що відзначити. Як і є, над чим задуматися.

По-перше, візит відбувся як продовження діалогу, розпочатого під час засідання Ради асоцації Україна-ЄС у Брюсселі у лютому. Зустріч з главою держави надала можливість надати додаткової політичної ваги зобов’язанням, оформленим делегацією на чолі з прем’єр-міністром України. Злагодженість дій різних гілок влади в Брюсселі завжди вітають.

По-друге, потужно прозвучали слова президента Мішеля, що «немає Європи без України». Добре, що ця формула давнього друга України, колишнього Президента Євроради Дональда Туска підтверджується і сьогодні. Як і має міцно засісти в головах брюссельських та ЄСівських лідерів та функціонерів. Україна має завжди вважатися невід’ємною частиною європейської родини з європейським майбутнім, а не уламком «руського миру».

По-третє, після України Мішелю буде що розповісти у Брюсселі у рамках триваючого стратегічного перегляду відносин між ЄС та РФ. Складні дискусії в Раді ЄС у лютому будуть продовжені вже на рівні лідерів на засіданні березневої Європейської Ради, а відтак Президент Євроради Мішель хотів і зміг на власні очі переконатися якою є справжня ціна «російської дружби», реальна краса «російських цінностей» та «руського мира». Тепер президент ЄР зможе чітко передати особисті враження апологетам примирення з Москвою та лобістам повернення до business as usual.

По-четверте, візит до України символічно співпав з моментом запровадження ЄС санкцій проти Росії за отруєння Навального та погодження послами ЄС продовження кримського пакету санкцій проти РФ. А сама поїздка Мішеля на Донбас стала важливим знаком пошани і підтримки українським воїнам, які боронять східний фланг ЄС під загрозою жорсткої ескалації російської агресії. Це відчуття міжнародної підтримки є надзвичайно важливим та потрібним для воїна. Добре, що нового звучання набула і програма економічної підтримки ЄС на цілі відновлення регіону, яка майже два роки припадає пилом без руху.

По-п’яте, важливим у візиті Мішеля слід вважати і те, що він відбувся у рамках дипломатичного турне до трьох східноєвропейських столиць – Київ, Кишинів та Тбілісі – асоційованих з ЄС країн, які одночасно є і об’єктами прямої російської агресії – це чіткий сигнал і цим країнам, і Росії про рішучість і готовність ЄС підтримувати їх цивілізаційний стратегічний вибір.

Разом з тим, задуматися Києву слід над справжньою відданістю на шляху реформ. Ця непроста тема супроводжує діалог України та ЄС не перший рік. І саме на підставі прогресу у цьому вимірі в ЄС “лічитумуть курчат восени”. Ключовим маркером Мішель визначив верховенство права та протидію корупції на справді незалежних засадах. А його заклик рухатися “на повній швидкості” ніщо інше як застереження проти уповільнення чи згортання досягнутого прогресу за останні роки.

 

Костянтин Єлісєєв
Телеграм-канал https://t.me/eliseiskipolya
Фото: president.gov.ua